مقالات

صاحبان خودرو بخوانند: زمان، علت و تعویض روغن موتور

زمان، علت و تعویض روغن موتور

چه برای اولین بار مالک خودرو باشید یا یک باتجربه، برخی مسائل درمورد خودرو هستند که قطعا باید به آنها دقت شود. برخی از فشار تایر، عمر روغن و سطح مایعات غافل هستند تا زمانی که نماد عجیبی روی صفحه ی خودرو روشن شود. شما به عنوان مالک خودرو باید اصول اولیه تعویض روغن موتور و چرا تعویض روغن برای طول عمر خودرو خوب است و چه زمانی باید آن را تعویض کنید، بدانید.

زمان تعویض روغن موتور

چگونه میتوان متوجه شد که زمان تعویض روغن فرا رسیده ؟ اکثر خودروها، کامیون‌ها و شاسی‌بلندهای مدرن مجهز به فناوری یا یادآور خدمات هستند که در صورت پایین آمدن سطح روغن به شما هشدار می‌دهند. این سیستم با در نظر گرفتن محدوده پیش بینی شده، تعداد مایل ها، سبک رانندگی شما و میزان سختی خودرو، سطح را کنترل می کند. هنگامی که آن محدوده را رد کنید، سیستم با نشانگر عمر روغن روی صفحه ی پشت فرمان به شما هشدار می دهد. قبل از اینکه این فناوری در دسترس قرار گیرد، رانندگان به دفترچه راهنمای خودرو که در مورد تعمیر و نگهداری خودرو بود، اتکا می کردند.

همچنین علائم دیگری وجود دارد که نشان می دهد خودروی شما ممکن است به تعویض روغن زودتر از فاصله زمانی و ظهور نشانگر عمر روغن نیاز داشته باشد. ممکن است موتور شما سر و صدای بیشتری داشته باشد و به اصطلاح ضربه بزند، ممکن است وسیله نقلیه در هنگام دور آرام تکان بخورد، یا ممکن است تغییراتی در اگزوز خودرو مشاهده کنید. ممکن است وقتی میله روغن زیر کاپوت را بررسی می کنید، بوی نامطبوع روغن داخل خودرو را حس کنید یا متوجه شوید که روغن تیره و کثیف است.

 

زمان، علت و تعویض روغن موتور

چرا روغن موتور باید تعویض شود؟

اگر لاستیک های خودرو خود را به عنوان پایه های وسیله نقلیه در نظر بگیرید که باعث حرکت به جلو و عقب می شود پس روغن موتور، خون وسیله نقلیه است که قلب یا موتور آن را پمپاژ می کند.

روغن ماشین شما سه وظیفه ی اصلی دارد – روانکاری، تمیز کردن و خنک کردن. این روغن پیستون‌ها، سوپاپ‌ها و سایر قسمت‌های موتور را که در هنگام کارکردن موتور با سرعت بالایی حرکت می‌کنند، روان و تمیز می‌کند. این حرکت باعث ایجاد اصطکاک و گرمای بیش از حد می شود که اگر موتور به درستی خنک نشود، می تواند باعث خرابی خودرو شود. روغن با روانکاری این قطعات، موتور و قطعات آن را خنک می کند تا اصطکاک و گرمای بیش از حد کاهش یابد.

در حالی که روغن موتور و قطعات متحرک را روان و خنک می کند، مشغول تمیز کردن اجزاء از کثیفی و زباله نیز هست. این ذرات می توانند باعث خوردگی موتور و تعمیرات گران قیمت شوند. برای کاهش این خوردگی، روغن این زباله ها را جذب می کند و در نهایت تجزیه می شود و آن را به مایعی مثل لجن تبدیل می کند. وقتی روغن به حالت لجنی تبدیل می‌شود، توانایی کمتری در انجام کار خود دارد، به همین دلیل است که تعویض معمول روغن برای افزایش طول عمر موتور شما حیاتی است.

 

روغن همچنین یک جزء کلیدی در راندمان خودرو یا مسافت پیموده شده بنزین شما است.

توجیه این مورد به این گونه است که فکر کنید که موتور شما چقدر باید کار کند تا قطعات را در فواصل مناسب و درست حرکت دهد تا خودرو به سمت جلو حرکت کند. حالا به این حرکت بدون هیچ گونه روغن کاری فکر کنید! موتور شما مجبور است سخت‌تر کار کند و این به معنای مصرف سوخت بیشتر است. با روغن تمیز و مقدار مناسب روغن، قطعات به درستی روغن کاری می شوند و موتور شما کارآمدتر کار می کند.

اصول تعویض روغن

تعویض روغن موتور خودرو ممکن است کاری طاقت فرسا به نظر برسد، اما یکی از ساده ترین بخش های تعمیر و نگهداری خودرو است که می توانید خودتان با ابزار مناسب انجام دهید. تعویض روغن نیاز به تخلیه روغن قدیمی از خودرو و جایگزینی آن با روغن جدید دارد. ساده به نظرمیرسد نه؟ اما باید بگوییم چندان هم کار ساده ای نیست! ما برای شما روند کلی انجام این کار راه آورده ایم اما توصیه می شود در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید هیچگاه به تنهایی اقدام به تعویض روغن موتور خود نکنید!

ابتدا باید وسیله نقلیه را با جک کف یا بالابر بلند کنید تا فضای زیادی برای کار در زیر وسیله نقلیه داشته باشید. پس از بلند شدن و ایمن شدن، محل مخزن روغن و فیلتر را پیدا کنید. ممکن است مجبور شوید زیر انداز را که از این قطعات در برابر خطرات مسیر محافظت می کند، بردارید. پس از برداشتن، ظرفی را برای گرفتن روغن موتور قدیمی بردارید و دوشاخه مخزن روغن را بکشید. روغن شروع به تخلیه می کند. اجازه دهید تا بند بیاید .

فیلتر روغن را پیدا کرده و خارج کنید، اجازه دهید روغن موتور اضافی داخل ظرف تخلیه شود. همانطور که فیلتر را خارج می کنید، مطمئن شوید که واشر قدیمی فیلتر روغن یا O-ring را جدا کرده اید. اجازه دهید روغن تخلیه شود و سپس فیلتر را تعویض کنید. برای اطمینان از مهر و موم خوب، یک لایه روغن روی واشر و بالای فیلتر بمالید. هنگامی که دوشاخه وصل شد و فیلتر محکم شد، کاپوت ماشین را باز کنید، درپوش روغن را بردارید و از یک قیف برای پر کردن مخزن با روغن جدید استفاده کنید. قبل از بستن کاپوت و پایین آوردن خودرو، سطح روغن و هرگونه نشتی را بررسی کنید.

زمان، علت و تعویض روغن موتور

انواع روغن موتور

روغن موتور در چهار نوع اصلی عرضه می شود – تمام مصنوعی، ترکیبی -مصنوعی، معمولی و مسافت پیموده شده بالا. روغن موتور معمولی رایج ترین نوع است، در حالی که روغن موتور با مسافت پیموده شده برای خودروهایی طراحی شده است که بیش از 75000 مایل را طی می کنند، زیرا این نوع روغن نشت را به حداقل می رساند و آلاینده ها را کاهش می دهد.  فول سنتتیک گران‌ترین روغنی است که می‌توانید در تعویض روغن موتور بخرید و برای عملکرد بهینه، دماهای شدید و بکسل یا حمل ایده‌آل است. ترکیبی از روغن موتور مصنوعی و معمولی، گران‌تر از روغن معمولی است، اما می‌تواند کارایی و عملکرد را بهبود بخشد.

 

بعد از خواندن این مطلب حتما به صدای موتور خودرو خود گوش دهید! ممکن است پیش از موعد سرویس خودروی خود با این مواجه شوید!

تبریز اتوسرویس میتواند به شما در این زمینه کمک کند. شما میتوانید برای حفظ سلامتی خودرو خود به ما اطمینان کنید کافیست با ما در ارتباط باشید!

همچنین شما میتوانید از فروشگاه تبریز اتوسرویس روغن موتورهای اورجینال با بهترین کیفیت و اطمینان از اصالت آن تهیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *