مقالات

تعمیر و نگهداری لاستیک و زمان تعویض لاستیک

تعمیر و نگهداری لاستیک و زمان تعویض لاستیک

لاستیک ها نقش مهمی در عملکرد ماشین شما دارند. با درک صحیح نگهداری لاستیک، می توانید عمر لاستیک های خود را افزایش دهید و حتی عمر خودرو خود را بالا ببرید. به نوبه خود، دانستن زمان تعویض لاستیک ها می تواند ایمنی شما و خانواده تان را تضمین کند. طبق گزارش هیئت ملی ایمنی حمل و نقل (NTSB) به طور متوسط سالانه 33000 تصادف به دلیل لاستیک ها اتفاق می افتد. حداقل 2000 مورد از این تصادفات مربوط به انفجار لاستیک است.

لاستیک ها اغلب نادیده گرفته می شوند، تا زمانی که خیلی دیر شده باشد. نگهداری و تعویض صحیح تایرها می تواند منجر به بهبود بهره وری سوخت، بهبود عملکرد خودرو (به ویژه در شرایط اضطراری)، افزایش قابلیت اطمینان و کاهش خطر آسیب ناشی از پنچر شدن لاستیک شود.

در این مقاله به برخی از تکنیک های صحیح نگهداری لاستیک و همچنین زمان تعویض لاستیک خواهیم پرداخت.

تعمیر و نگهداری لاستیک و زمان تعویض لاستیک

 نگهداری درست از تایر

لاستیک تنها بخشی از وسیله نقلیه است که تماس مستقیم با جاده دارد. لاستیک ها روی هندلینگ، ترمزگیری، کیفیت سواری و ایمنی وسیله نقلیه تأثیر می گذارند. چک کردن لاستیک های خود به طور منظم گام مهمی برای اطمینان از ایمنی شما و اطرافیانتان است.

 

علائم ساییدگی لاستیک

نگهداری ضعیف لاستیک می تواند منجر به سایش زودرس لاستیک، پنچر شدن لاستیک یا حتی ترکیدن لاستیک شود. علاوه بر خود لاستیک‌ها، اجزای سیستم تعلیق فرسوده و تراز چرخ‌ها می‌توانند عواملی در سایش و عملکرد تایر باشند.

 

فشار هوای تایر

فشار بیش از حد هوا معمولاً باعث می شود که بخش میانی لاستیک با جاده تماس پیدا کند. این امر باعث سایش بیشتر در مرکز آج می شود، در حالی که لبه های بیرونی سایش کمتری را نشان می دهند.

از طرف دیگر، فشار بسیار کم هوا نتایج معکوس ایجاد می کند. لبه های بیرونی لاستیک بسیار بیشتر از قسمت مرکزی لاستیک سایش را نشان می دهد.

 

 

سایش ناسازگار آج

این فرایند به دلیل عدم تعادل لاستیک یا در صورت نیاز به تعویض اجزای سیستم تعلیق خودرو رخ می دهد.

 

برآمدگی تایر

برآمدگی لاستیک زمانی اتفاق می‌افتد که لاستیک آسیب ببیند یا خودرو در جاده‌های ناهموار حرکت کند. برجستگی لاستیک ها به راحتی قابل تشخیص است، زیرا متوجه یک برآمدگی یا بر روی خود آج یا معمولاً روی دیواره جانبی لاستیک خواهید شد.

 

لرزش

لرزش ها و صداهای کوبنده را می توان در حین رانندگی احساس کرد و شنید. این معمولاً نشان دهنده عدم تعادل لاستیک است.

 

کشیدن و رانش

در حین رانندگی، حرکت وسیله نقلیه به سمت چپ یا راست ممکن است نشان دهنده وجود لاستیک کم باد یا آسیب دیده در سمت وسیله نقلیه باشد که خودرو به سمت آن می‌کشد. اگر لاستیک آسیب ندیده باشد، ممکن است سیستم ترمز یا تنظیم نامناسب چرخ ها مقصر باشد.

 

نگهداری

اکثر مراحل نگهداری لاستیک به یک متخصص تعمیر خودرو نیاز دارند زیرا آنها ابزار و دانش مناسبی دارند. با این حال، داشتن درک درستی از این روش‌ها به شما کمک می‌کند در برخورد با یک تکنسین تعمیر، اطمینان بیشتری داشته باشید.

 

چرخش تایر

لاستیک های جلو و عقب خودرو در بارهای مختلف کار می کنند و عملکردهای مختلف ترمز و فرمان را انجام می دهند که منجر به الگوهای سایش ناهموار آج می شود. برای به حداکثر رساندن عمر و عملکرد لاستیک، چرخاندن لاستیک های خود ضروری است.

 

بالانس تایر

لاستیک های دارای بالانس مناسب، سایش ناهموار آج را به حداقل می رساند و عمر آنها را افزایش می دهد. هنگامی که لاستیک ها متعادل هستند، وزنه های کوچکی به لوله چرخ ها متصل می شود تا لرزش هنگام رانندگی کاهش یابد. لاستیک های تازه نصب شده باید بالانس شوند و پس از آن هر زمان که لرزشی مشاهده شد، بالانس باید انجام شود.

 

تنظیم چرخ

تراز چرخ ها اندازه گیری موقعیت چرخ ها طبق مشخصاتی است که سازنده خودرو توصیه می کند. اگر این اندازه‌گیری‌ها خارج از محدوده توصیه‌شده باشد، سایش ناهموار تایر ممکن است رخ دهد و هندلینگ و مصرف سوخت خودرو تحت‌تاثیر قرار گیرد.

 

بازرسی عمق آج

شیارهای لاستیک که آج نیز نامیده می شود، به چسبندگی لاستیک در جاده کمک می کند. در حالی که بیشتر لاستیک های جدید عمق آج حدود 10/32 اینچ دارند، آج آن به مرور زمان فرسوده می شود. این امر هدایت وسیله نقلیه شما را دشوارتر می کند، کشش را کاهش می دهد و زمان ترمز را افزایش می دهد.

 

عصر تایر

صرف نظر از اینکه یک تایر چند مایل رانده شده است، لاستیک ها به مرور زمان خراب می شوند و بیشتر مستعد خرابی می شوند. عواملی مانند شرایط محیطی، ذخیره سازی و نگهداری می توانند بر مدت زمان ماندگاری تایر تأثیر بگذارند، حتی اگر فقط چند صد مایل در ماه رانده باشد.

 

باد لاستیک

بادکردن مناسب لاستیک ها یکی از بهترین راه ها برای حفظ مصرف سوخت و افزایش عمر آنهاست. لاستیک های خود را حداقل یک بار در ماه، چک کنید.

تعمیر و نگهداری لاستیک و زمان تعویض لاستیک

چه زمانی به لاستیک های نو نیاز دارم؟

علاوه بر روشهای ذکر شده در بالا، شرایط دیگری نیز وجود دارد که لاستیک های شما به شما می گویند که زمان تعویض است. طول عمر و مسافت پیموده شده تایر به ترکیبی از عوامل بستگی دارد: طراحی ، عادات راننده ، آب و هوا ، شرایط جاده و مراقبت.

 

از دست دادن کشش

اگر احساس می شود وسیله نقلیه شما در هوای مرطوب و بارانی در حال لغزش یا کشویی است ، این می تواند نشانگر آج تایر کم باشد که در تخلیه آب به طور مؤثر از بین نمی رود. از آنجا که آج تایر می تواند به طور ناموزون بپوشد ، ممکن است متوجه نشوید که برخی از آج های شما نازک پوشیده و بر کشش تأثیر می گذارد.

 

تغییر آب و هوا

برخی از لاستیک ها برای شرایط جاده ای خاص مانند دمای شدید طراحی شده اند. برای مثال لاستیک های زمستانی شیارهای عمیق تری دارند و در هوای سرد انعطاف پذیرتر هستند. به عنوان مثال، استفاده از لاستیک های زمستانی در پیاده روهای گرم می تواند آنها را سریعتر فرسوده کند.

 

عادات رانندگی

می تواند بر طول عمر لاستیک تأثیر بگذارد. عادات رانندگی مانند سرعت، استارت سریع، ترمز اضطراری، رانندگی در جاده های آسیب دیده و بی توجهی به لرزش یا صداهای لاستیک می تواند باعث خرابی زودرس شود.

تعمیر و نگهداری لاستیک و زمان تعویض لاستیک

آیا هر چهار لاستیک به یکباره نیاز به تعویض دارند؟

سوال رایجی که رانندگان می پرسند این است که آیا لازم است هر چهار لاستیک را به طور همزمان تعویض کنید. پاسخ بله است. پیشنهاد می شود هر چهار لاستیک را به طور همزمان تعویض کنید زیرا لاستیک ها کلید عملکرد و هندلینگ خودرو هستند. اگر لاستیک‌ها با هم مطابقت نداشته باشند، ممکن است یک سر خودرو به همان سرعتی که طرف دیگر پاسخ دهد مشکل داشته باشد.

 

همچنین اگر کمتر از چهار لاستیک را تعویض می‌کنید، لاستیک‌هایی را انتخاب کنید که دقیقاً یا مشابه آنچه در حال حاضر روی خودرو نصب شده است. اگر فقط دو لاستیک در حال تعویض هستند، حتما آنها را روی همان محور نصب کنید. همیشه لاستیک هایی را انتخاب کنید که در همان دسته لاستیک های فعلی شما قرار دارند. اگر خودروی شما لاستیک های پرفورمنس نصب کرده است، لاستیک های قدیمی را با لاستیک های پرفورمنس جایگزین کنید.

 

و در آخر پیشنهاد میکنیم از مکانی مطمئن لاستیک خریداری کنید تا از ایمنی و سلامت تایر ها اطمینان داشته باشید. بعلاوه حتما در زمان تعویض و یا چک تایرها به تعمیرگاهی معتبر مراجعه کنید.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر و سرویس دوره ای خودرو خود و همچنین خریداری لاستیک به تبریز اتوسرویس مراجعه کنید و یا مشاوران ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *