مقالات

چگونه روغن موتورهای اصل و تقلبی را در بازار تشخیص دهیم؟

روغن موتورهای اصل و تقلبی

روغن موتور نقش مهمی در عملکرد موتور دارد. هدف روغن موتور روانکاری قسمت های مختلف موتور برای جلوگیری از اصطکاک و اتلاف نیرو است. وقتی موتور به خوبی روغن کاری شود، سوخت را موثرتر می سوزاند و عملکرد آن را بسیار بهتر می کند، بنابراین باید روغن مناسب را برای این منظور انتخاب کنید و باید بدانید که چگونه بین روغن اصلی و تقلبی تفاوت قائل شوید. این مقاله به شما کمک می کند تا تفاوت بین روغن موتورهای اصل و تقلبی را برای تعویض روغن بعدی که انجام می دهید، بدانید.

روغن‌های موتور تقلبی اغلب در بطری‌های اصلی که با روغن تقلبی پر شده‌اند یا در بطری‌های کپی بسته‌بندی می‌شوند که تشخیص قانونی بودن یا نبودن محصول را برای اکثر مردم دشوار می کنند.

این امر بسیاری از رانندگان را در معرض خطر خرابی موتورها و خرابی ماشین آلات قرار می دهد و تنها کاری که رانندگان می توانند انجام دهند این است که مطمئن شوند روغن موتوری که خریداری می کنند، اصل باشد و حفاظت لازم را ارائه می دهد و عملکرد کلی خودرو را افزایش می دهد. با خرید از فروشگاه تبریز اتوسرویس شما میتوانید از اصالت روغن موتور و تجهیزات خودرو خود مطمئن شوید.

چگونه روغن موتورهای اصل و تقلبی

روغن موتور اصل

روغن موتور اصلی باید دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی باشد. در حین استفاده از روغن، موتور فشارهای عملیاتی متعددی ایجاد می کند که بر توانایی طولانی مدت روغن برای عملکرد در بهترین حالت، تأثیر منفی می گذارد. ماندگاری طولانی مدت روغن به محیط و نحوه استفاده از وسیله نقلیه بستگی دارد. بنابراین، انتخاب روغن موتور برای برطرف کردن نیازها و شرایط خاص، مستلزم آگاهی از چندین ویژگی مهم روغن، از جمله ویسکوزیته است که در هنگام استفاده، اغلب مهمترین آنها در نظر گرفته می شود.

 

روغن موتور تقلبی

وظیفه اصلی روغن در موتور کاهش سایش قطعات در نتیجه اصطکاک آنها بر روی یکدیگر است. اما انتخاب روغن نامناسب برعکس باعث سایش و آسیب بیشتر موتور می شود. زیرا روغن بی کیفیت ویسکوزیته کمتری دارد که باعث افزایش اصطکاک قطعات موتور و در نهایت آسیب بیشتر می شود.

 

چگونه تشخیص دهیم روغن موتور اصل است یا تقلبی؟

روغن موتورهای اصل و تقلبی

برای جلوگیری از انتخاب روغن تقلبی چه کاری می توانید انجام دهید؟ پاسخ ساده است – شما باید بدانید که چگونه روغن موتور واقعی را از تقلبی تشخیص دهید. البته در ابتدا بسیار سخت است و توصیه می شود با متخصص حرف بزنید و از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. اتوسرویس تبریز میتواند در زمینه انتخاب بهترین قطعات و محصولات خودرویی به شما کمک کند. برای خرید از ما به وب سایت فروشگاهی ما سر بزنید.

اولین کاری که می توانید برای تشخیص اصالت انجام دهید، بررسی بسته بندی بطری است و با بررسی خود روغن پایان دهید. در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از واقعی بودن روغن بررسی کنید.

 

رنگ:

روغن موتورهای اصلی معمولاً طلایی و شفاف هستند و عاری از هرگونه ناخالصی، رسوب و مواد معلق می باشند. روغن تقلبی معمولاً تیره تر هستند و استفاده مکرر آن را از نظر ظاهری یکنواخت تر می کند.

 

بو:

روغن اصل بوی خاصی ندارد در حالی که روغن تقلبی اغلب بوی خفه کننده و تندی دارد. اگر روغن موتور هنگام باز کردن بسته بندی بوی سوختگی می دهد، به احتمال زیاد تقلبی است.

 

احساس:

روغن موتور تقلبی اغلب غلیظ و پر از ناخالصی ها و رسوبات است. اسمولاریته  آن نیز ضعیف است و در مقایسه با روغن موتورهای اصل، روان نیستند.

 

وزن:

به دلیل وجود ناخالصی ها و رسوبات در روغن های تقلبی، معمولاً تقلبی ها بسیار سنگین تر از روغن موتورهای اصل هستند. وقتی روغن موتور خود را تعویض می کنید، می توانید این مورد را آزمایش کنید. هنگامی که روغن مصرف شده را از وسیله نقلیه خود تخلیه می کنید، می توانید آن را در بطری ای جمع آوری کنید که حجم آن به اندازه روغن تازه ای است که در وسیله نقلیه خود می ریزید. شما باید تفاوت را احساس کنید.

 

بسته بندی:

مطمئن شوید که روی بسته بندی نوشته های عجیب و غریبی وجود ندارد. برچسب و درپوش ظروف روغن باید تا آخرین جزئیات با نمونه اصلی مطابقت داشته باشد.

 

ویسکوزیته:

این مورد باید توسط اشخاص با تجربه ای که قبلا از همان نوع روغن استفاده کرده اند مورد آزمایش قرار گیرد. اگر هنگام تعویض روغن متوجه تغییر قوام (ویسکوزیته) روغن شدید، اصالت آن را باید بررسی کنید.

 

روغن موتورهای اصل و تقلبی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *