مقالات

راز ایمنی خودروها در چیست؟

ایمنی خودروها

امروزه تقریباً تمامی خودروهایی که عرضه می شوند و یا در بازار موجود هستند، دارای ویژگی های ایمنی هستند که می توانند به رانندگان کمک کنند تا ایمن تر سفر کنند. ممکن است برخی از این موارد را از قبل بدانید، و برخی موارد دیگر که ممکن است حتی متوجه نشده باشید.

خودروهای مدرن پر از فناوری هستند که برای ایمن‌تر کردن خودروها برای رانندگی روزمره طراحی شده است. این سیستم ها در واقع در پشت صحنه کار می کنند تا خودرو را در جاده سالم نگه دارند. همچنین از راننده و سرنشینان در تصادف محافظت کنند. هر خودروی جدید آزمایش می‌شود تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای ایمنی سخت‌گیرانه را برآورده می‌کند، و رتبه بالای Euro NCAP (برنامه ارزیابی خودروی جدید) آن چقدر است.

اگرچه ویژگی‌های ایمنی ممکن است مورد توجه نباشند اما توصیه میشود حتما هنگام انتخاب خودروی بعدی خود از آن‌ها غافل نشوید. البته، غالبا رانندگان از مواردی مانند کیسه هوا و کمربند ایمنی آگاه هستند، اما در حال حاضر بسیاری از ویژگی های دیگر با فناوری پیشرفته وجود دارد که می تواند به محافظت از شما و خانواده در هنگام سفر خصوصا سفرهای جاده ای کمک کند.

راز ایمنی خودروها در چیست؟

 

در این مطلب، ویژگی‌های رایج ایمنی خودرو را معرفی می‌کنیم و به نحوه عملکرد آنها برای ایمن‌تر کردن رانندگی برای شما می‌پردازیم.

کیسه های هوا

کمربند ایمنی

ترمزهای ضد قفل (ABS)

کنترل کشش

کمک ترمز

هشدار و تشخیص برخورد

هشدار خروج از خط و نقطه کور

سیستم هشدار تصادف خودکار

 

ایربگ ( کیسه هوا)

اکنون چندین دهه است که کیسه‌های هوا وجود دارند و در اکثر خودروهای جدید برای محافظت از راننده و سرنشینان تعبیه شده اند. جالب است بدانید که از سال 1998 یک الزام قانونی برای کیسه‌های هوا ایجاد شده است.   همچنین تولید کنندگان خودرو ملزم به تعبیه ی کیسه های هوایی هستند.

 

کمربند ایمنی

کمربندهای ایمنی که در ابتدا در سال 1948 به عنوان یک آپشن اختیاری در خودروهای فورد معرفی شدند، اکنون یکی از مهمترین ویژگی های ایمنی خودرو هستند و رانندگان در صورت نبستن کمربند با جریمه روبرو می شوند. مثل کیسه های هوا، کمربند ایمنی به عنوان یک سیستم مهار اولیه (PRS) شناخته می شود.

 

ترمزهای ضد قفل (ABS)

قبل از ABS، در صورت ترمز شدید چرخ خودروها قفل شده و باعث خطر آفرینی می شد. ترمزهای ضد قفل توانستند این مشکل را حل کنند و اطمینان حاصل شود که چرخ‌ها می‌توانند حتی در ترمزهای سخت به چرخش ادامه دهند.

 

ABS چگونه کار می کند؟

ABS از چهار سنسور برای ارائه بازخورد به واحد کنترل الکترونیکی اصلی در خصوص سرعت چرخش هر چرخ استفاده می کند. هنگامی که ترمز می‌کنید و چرخ‌ها شروع به کند شدن می‌کنند، سیستم سرعت چرخش هر چرخ را کنترل می‌کند و نیروی ترمز را تنظیم می‌کند تا مطمئن شود هیچ چرخی به طور کامل نمی‌چرخد – این مورد از لغزش جلوگیری می‌کند.

ABS مدرن با استفاده از فناوری ژیروسکوپی جهت و حرکت هر چرخ را نیز یک گام فراتر می برد تا نیروی ترمز به طور یکنواخت در هنگام پیچیدن خودرو توزیع شود. همچنین مطابق با سیستم کنترل کشش کار می کنند و به شما این امکان را می دهند که با حداقل چرخش چرخ به سرعت شتاب بگیرید.

 

کنترل کشش

در حالی که رانندگان حرفه ای ممکن است ایده اتکا به کنترل کشش را بیهوده بدانند، این سیستم در حفظ ایمنی خودروهای مدرن جاده ای بسیار نقش مهمی دارد و می تواند از تصادفات ناشی از خطای راننده هنگام پیچیدن یا در هنگام رانندگی بر روی سطوح خطرناک مانند برف و یخ جلوگیری کند.

 

کنترل کشش چگونه کار می کند؟

کنترل کشش یک سیستم الکترونیکی است که به ECU اتومبیل شما متصل است. مانند ABS، به حسگرهایی متکی است که به ماشین شما می‌گویند که چرخ‌ها در مقایسه با سرعت واقعی شما چقدر سریع می‌چرخند. آنها برای کاهش چرخش چرخ در هنگام شتاب گیری خودرو عالی هستند و برای رانندگی در باران شدید، برف و یخ ضروری هستند. هنگامی که یک چرخ کشش را از دست می دهد، سیستم با ABS کار می کند تا سرعت آن را کاهش دهد تا زمانی که دوباره کشش را به دست آورد.

 

کمک ترمز

یکی از ویژگی های ایمنی مدرن که اکنون در بسیاری از مدل های جدید یافت می شود، کمک ترمز است. کمک ترمز برای ایمن تر و کارآمدتر کردن ترمز اضطراری طراحی شده و به شما کمک می کند وسیله نقلیه خود را سریعتر متوقف کنید و از تصادف جلوگیری کنید.

 

سیستم کمکی ترمز چگونه کار می کند؟

روشی که معمولاً «کمک ترمز» با آن کار می‌کند این است که خودرو با آستانه نیروی ترمز تنظیم شده است. اگر به اندازه کافی محکم و سریع ترمز را فشار دهید تا از این آستانه عبور کند، ECU فرض می کند که ترمز اضطراری بوده و قدرت کامل را به ترمزها اعمال می کند. این قدرت کامل، سریعتر و کارآمدتر می باشد و ماشین می تواند سریعتر متوقف شود.

 

هشدار برخورد و تشخیص عابران پیاده

همانطور که ویژگی‌های ایمنی خودرو پیشرفته‌تر می‌شوند، فناوری بیشتری را نیز شاهد هستیم که به جای جلوگیری از صدمات پس از تصادف، طراحی شده است تا به طور کلی از تصادف پیشگیری کنند. یکی از این سیستم‌ها هشدار برخورد و تشخیص عابر پیاده است که به شما در این زمینه کمک میکند.

 

سیستم های هشدار برخورد چگونه کار می کنند؟

سیستم های هشدار برخورد ترکیبی از فناوری رادار، لیزر و دوربین برای تشخیص اشیاء اطراف خودرو هستند. هنگامی که یک شی شناسایی می شود، با یک صدا یا یک علامت در یک صفحه نمایش هدآپ به شما هشدار داده می شود.

 

هشدار خروج از خط و نقطه کور

رانندگی در بزرگراه ممکن است خسته کننده باشد، و رانندگان به راحتی تمرکز خود را هنگام سفر در یک مسیر طولانی از دست می دهند. برای کمک به حفظ ایمنی بزرگراه‌ها، خودروهای جدید اکنون به فناوری هشدار نقاط کور و هشدار خروج از خط مجهز شده‌اند که احتمال برخورد شدید با سرعت بالا را کاهش می‌دهد.

ایمنی خودروها

کلام آخر

توصیه می شود موارد ایمنی خودرو خود را طی بازه های زمانی و البته پیش از شروع سفر خود حتما چک کنید.  همچنین مشکلات و ایرادات آن را برای تضمین سلامتی خود برطرف کنید.

فروشگاه اتوسرویس تبریز با ارائه خدمات و سرویس های خدماتی و ابزارآلات و تجهیزات خودرو میتواند با مناسب ترین قیمت و کیفیت در این زمینه به شما کمک کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *