دسته‌بندی نشده

هر چند وقت یکبار باید مایع خنک کننده ماشینم را عوض کنم؟

هر چند وقت یکبار باید مایع خنک کننده ماشینم را عوض کنم؟

نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری معمولی خودرو یا نادیده گرفتن مشکلات جزئی موتور، فرسودگی و پارگی قابل توجهی بر خودروی شما اضافه کرده و عمر موتور را کاهش می دهد. این امر به ویژه در مورد سیستم خنک کننده خودروی شما صادق است. علیرغم این واقعیت که حفظ سیستم خنک کننده از اهمیت بالایی در عملکرد موتور برخوردار است، 28 درصد از صاحبان وسایل نقلیه از این سیستم مراقبت نمی کنند. اگر آخرین باری را که مایع خنک کننده (که به عنوان ضد یخ نیز شناخته می شود) شستشو و تعویض کرده اید، بیاد نمی آورید، در این دسته قرار می گیرید.

سیستم خنک کننده به گونه ای طراحی شده است که گرمای ایجاد شده در هنگام جرقه زدن مخلوط سوخت/هوا در موتور را حذف کند. این یک فرآیند چرخه ای است که در رادیاتور آغاز می شود. هنگامی که موتور به دمای کاری معینی می رسد، آب / خنک کننده به سمت موتور جریان می یابد و گرما را کمتر میکند. سپس مایع خنک‌کننده به سمت رادیاتور جریان می‌یابد. خنک کننده به گونه ای طراحی شده است که موتور را از گرم شدن بیش از حد محافظت می کند و همچنین از قطعات حیاتی سیستم خنک کننده در برابر خوردگی محافظت می کند. وقتی مایع خنک‌کننده کهنه می‌شود، دیگر نمی‌تواند کار خود را به نحو درستی انجام دهد و شما در معرض خطر داغ شدن بیش از حد موتور قرار می‌گیرید که می‌تواند منجر به دمیدن واشر سر یا موارد جدی تر شود.

 

نشانه های هشدار دهنده درمورد مشکل سیستم خنک کننده

مانند هر قطعه دیگری از موتور، علائمی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید که به شما در مورد مشکل هشدار می دهند. درمورد سیستم خنک کننده خودرو به موارد زیر دقت کنید:

موتور بیش از حد گرم می شود

همانطور که در بالا ذکر شد، نباید گرمای بیش از حد موتور را نادیده گرفت. مواردی وجود دارد که می تواند باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود – مانند پمپ آب بد، شلنگ یا تسمه شکسته. اگر چراغ اخطار دمای موتور روشن شد یا متوجه شدید که موتور بیش از حد گرم شده است، ماشین را خاموش نکنید ولی رانندگی نیز نکنید زیرا منجر به موتور می شود.

هنگام رانندگی می توانید بوی ضد یخ را حس کنید

بوی ضد یخ در هنگام رانندگی یا بلافاصله پس از توقف وسیله نقلیه خود نشانگر نشتی در سیستم است. بو ناشی از چکیدن ضدیخ روی موتور داغ است. مانند موتوری که بیش از حد گرم می شود، باید فوراً رفع شود.

متوجه ضدیخ زیر خودرو خود می شوید

اگر در زیر وسیله نقلیه خود ضد یخ مشاهده کردید، فوراً خودرو خود را بررسی کنید. هر زمان که نشتی در سیستم خنک کننده وجود داشته باشد، نمی تواند به درستی از موتور در برابر گرم شدن بیش از حد محافظت کند.

هر چند وقت یکبار باید مایع خنک کننده ماشینم را عوض کنم؟

سطح مایع خنک کننده همیشه پایین است

اگر مجبور هستید به طور منظم ضدیخ را به رادیاتور اضافه کنید، در سیستم نشتی وجود دارد!

تعمیر و نگهداری صحیح سیستم خنک کننده

رادیاتور، تسمه‌ها و شیلنگ‌ها را مرتباً چک کنید و در صورت بروز علائم فرسودگی یا پیری بیش از حد آنها را تعویض کنید.

تسمه محرک (که به عنوان تسمه سرپانتین نیز شناخته می شود) قبل از شکستن آن را تعویض کنید.

سرویس سیستم خنک کننده را فراموش نکنید. در طول این سرویس، مایع قدیمی تخلیه می شود، سیستم شستشو می شود و خنک کننده جدید اضافه می شود. این سرویس باید حداقل هر دو سال یک بار انجام شود.

ساده ترین راه برای مراقبت از سیستم خنک کننده خودرو، مراجعه به تبریز اتوسرویس و سرویس کاری خودروی شماست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *