مقالات

سیستم خنک کننده خودرو

چگونه از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو خود جلوگیری کنیم؟

اصول اولیه سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده ماشین شما برای رانندگی ایمن ضروری است. با توزیع یکنواخت گرمای موتور شما در سراسر سیستم از گرم شدن بیش از حد جلوگیری می کند. خرابی این سیستم می تواند منجر به تعمیرات پرهزینه ی خودرو شود.

برای اینکه خودرویتان روان و ایمن کار کند و از خرابی های غیرضروری جلوگیری کنید، تنها کافی است این چهار مرحله ساده را برای حفظ سیستم خنک کننده خودرو رعایت کنید. تعویض منظم مایع خنک کننده، که ضد یخ نیز نامیده می شود، اولین گام برای سالم نگه داشتن سیستم خنک کننده است، اما در این مطلب چهار نکته دیگر برای اطمینان از شناسایی علائم هشدار دهنده و نگهداری از این سیستم مهم نوشته شده است. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

درپوش رادیاتور را محکم کنید

درپوش رادیاتور بیشتر از مایع خنک کننده در سیستم خودرو مهم است. زیرا درپوش به حفظ فشار مناسب در کل سیستم خنک کننده شما کمک می کند. درپوش رادیاتور خود را به طور مرتب چک کنید تا مطمئن شوید که لیز نخورده است.

توجه : زمانی که موتور روشن است درپوش گرم می شود، بنابراین صبر کنید تا خنک شود و برای چک کردن آن عجله نکنید. همچنین، توجه داشته باشید که باز کردن پیچ ممکن است باعث کاهش فشار شود، بنابراین هنگام تنظیم درپوش، عقب بایستید.

 

چگونه از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو خود جلوگیری کنیم؟

سطح مایع خنک کننده خودروی خود را چک کنید

اگر به نظر می رسد ماشین شما بیش از حد گرم می شود، سطح مایع خنک کننده خود را بررسی کنید. اگر سطح مایع کم شده است، یک خنک کننده از پیش مخلوط شده  یا با برند توصیه شده سازنده دوباره پر کنید. این مرحله ساده به موتور شما کمک می‌کند تا خنک‌تر کار کند و از تعمیرات پرهزینه خودرو جلوگیری کند.

رادیاتور خود را تمیز نگه دارید

خاک و زباله می تواند به خنک کننده خودرو شما نفوذ کند. بنابراین هر شش ماه یکبار آن را با چک کرده و تمیز کنید.

سیستم خنک کننده خود را بشویید

باید رادیاتور خود را هر 30000 مایل یا هر پنج سال یکبار شستشو داده و دوباره پر کنید. این نوع تمیز کردن کامل هرگونه کثیفی، زباله یا رسوبی را که ممکن است ایجاد شده باشد، پاک می کند.

توصیه میشود برای این موارد حتما به سرویس کار مطمئن و با تجربه مراجعه کنید.

چگونه از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو خود جلوگیری کنیم؟

اجزای سیستم خنک کننده

برای کمک به درک این سیستم خودرو، در بخش تقسیم بندی ساده از قطعات و اجزای آن آورده شده است که توصیه می شود مطالعه کنید:

خنک کننده

خنک کننده که به آن ضد یخ هم میگویند، مخلوط مایعی از مواد شیمیایی و آب است که در موتور شما حرکت می کند و دما را پایین نگه می دارد. توصیه می شود حداقل هر 30000 مایل آن را عوض کنید تا از تعمیرات پرهزینه خودرو جلوگیری کنید.

پمپ آب

این جزء ضروری مایع خنک کننده را برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد موتور پمپ می کند و همراه با رادیاتور استفاده می شود.

رادیاتور

قلب سیستم خنک کننده شما، رادیاتور، به پمپ آب متکی است تا گرما را در سراسر سیستم پخش کند و دمای خود را کاهش دهد.

ترموستات

ترموستات که بین موتور و رادیاتور یافت می شود، دمای موتور شما را کنترل می کند و در صورت نیاز برای پخش مایع خنک کننده باز و بسته می شود.

پنکه

برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، هر زمان که مایع خنک‌کننده خودرو از دمای معینی بالاتر رود، فن خنک‌کننده روشن می‌شود.

اگر به دنبال یک مرکز خدمات خودرویی با کیفیت و حرفه‌ای هستید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم! مرکز خدمات خودرویی تبریز اتوسرویس خدمات حرفه‌ای برای خودروی شما ارائه می‌دهد، تضمین می‌کند که خودروی شما به بهترین شکل ممکن عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *