مقالات

6 نکته مهم برای نگهداری تهویه مطبوع خودرو

6 نکته مهم برای نگهداری تهویه مطبوع خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو یکی از اجزای مهم و آسایش بخش در خودروها است. این سیستم به تنظیم و تعادل هوای داخل کابین می‌پردازد. از طریق سیستم تهویه مطبوع، می‌توان دمای کابین را گرم یا سرد کرد. همچنین، این سیستم قادر به جریان دادن هوا در فضای کابین و تصفیه آن نیز می‌باشد. از جمله وظایف اصلی سیستم تهویه مطبوع خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل دمای محیط: سیستم تهویه مطبوع قادر است دمای کابین را تنظیم کند و در فصول مختلف سرما و گرما را تعدیل کند.
  • کنترل رطوبت: این سیستم می‌تواند رطوبت هوا را نیز تنظیم کند.
  • جریان هوا: سیستم تهویه مطبوع قادر به جریان دادن هوا در کابین است تا هوای تازه و تمیز را فراهم کند.

 

اما موضوع اینجاست:

مراقبت و نگهداری نامناسب می تواند شما را با سیستم تهویه مطبوع معیوب یا بدتر از آن – تهویه مطبوع که اصلاً کار نمی کند، به همراه داشته باشد!

 

در زیر راهنمای کوتاهی در مورد نگهداری تهویه مطبوع خودرو و عیب یابی هر گونه مشکلی که ممکن است ایجاد شود آورده شده است.

6 نکته مهم برای نگهداری تهویه مطبوع خودرو

1. فیلتر هوای کابین را بررسی کنید

فیلتر هوای کابین گرد و غبار و آلاینده هایی را که وارد کابین خودروی شما می شود، به دام می اندازد.

 

اما اگر از نگهداری منظم خود صرف نظر کنید، ممکن است با فیلتر مسدود شده مواجه شوید که جریان هوا را محدود می کند و رطوبت را به دام می اندازد و بستری برای رشد قارچ و باکتری ایجاد می کند.

 

نکته حرفه ای: فیلتر هوای کابین را هر سال (یا هر 15000 و 30000 مایل) تعویض کنید تا مطمئن شوید، تهویه مطبوع شما به خوبی کار می کند. همچنین می توانید آن را به طور معمول بررسی کنید تا ببینید مسدود شده است یا خیر.

 

2. مراقب سطوح مبرد باشید

هوای AC که دمای کابین شما را حفظ می کند با کمک مبرد خنک می شود. این بدان معناست که اگر مایع مبرد شما تمام شود، تهویه مطبوع شما کار نخواهد کرد.

 

نکته حرفه ای: یک مکانیک برای بررسی سطح مبرد خود در طول سرویس های معمولی وسیله نقلیه میتواند در این زمینه به شما کمک کند و اگر به هر دلیلی نشتی سطح مبرد پایینی دارید، آنها می توانند قبل از اینکه باعث آسیب بیشتر شود، مشکل را حل کنند.

 

3. کندانسور را بررسی کنید

کندانسور گاز مبرد گرم شده و پرفشار را از کمپرسور خنک می کند تا آن را به مایع سرد و پرفشاری که از طریق تهویه مطبوع آزاد می شود، تبدیل کند.

 

اما اگر با آلاینده‌ها (مانند گرد و غبار و نمک‌های جاده) مسدود شده باشد، جریان هوا را به جلوی خودروی شما محدود می‌کند و نمی‌تواند مبرد گرم شده از کمپرسور را خنک کند. این به نوبه خود منجر به دمیدن هوای گرم به داخل کابین خودرو شما می شود.

6 نکته مهم برای نگهداری تهویه مطبوع خودرو

نکته حرفه ای: کاپوت وسیله نقلیه خود را باز کنید تا ببینید کندانسور مسدود شده است یا خیر (کندانسور را در جلوی رادیاتور خواهید یافت). اگر گرفتگی یا کثیف است، از یک شلنگ برای هدایت آب از طریق توری کندانسور استفاده کنید.

اگر آسیب دیده است، با یک مکانیک بررسی کنید که آیا نیاز به تعویض دارد یا خیر.

 

4. ببینید آیا کمپرسور به درستی کار می کند یا خیر

کمپرسور مبرد با دمای پایین را به گاز پرفشار و با دمای بالا تبدیل می کند. سپس این گاز به کندانسور فرستاده می شود و در آنجا خنک و متراکم می شود.

 

با این حال، اگر قطعاتی مانند قرقره کمپرسور، پیستون یا کلاچ خراب شود، تهویه مطبوع شما کار نخواهد کرد و مبرد به گردش در نخواهد آمد. در چنین مواقعی حتی ممکن است صدای تق تق را بشنوید.

 

نکته حرفه ای: کمپرسورها معمولاً زمانی که برای مدت طولانی استفاده نمی شوند، خراب می شوند. برای جلوگیری از آن، باید AC خود را حداقل هر سه هفته یک بار در حالت روشن کامل به حرکت در آوردید.

6 نکته مهم برای نگهداری تهویه مطبوع خودرو

5. فن های خنک کننده را بررسی کنید

دریچه های AC ممکن است زمانی که فن های خنک کننده به دلیل مشکل الکتریکی به درستی کار نمی کنند، هوای گرم را آزاد کنند.

 

نکته حرفه ای: فن های خنک کننده را برای آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر هیچ کدام وجود ندارد، بهترین کار این است که پیش یک مکانیک حرفه بروید تا حسگرها، اتصالات، سیم کشی و فیوز را بررسی کند.

 

6. AC خود را به صورت روتین سرویس کنید

مانند همه ماشین‌ها و قطعات آن‌ها، سرویس‌های روتین برای اطمینان از عملکرد روان آنها بسیار مهم است. به طور مشابه، AC شما و قطعات آن نیاز به سرویس روتین دارند. این به عملکرد تهویه مطبوع شما کمک می کند و به شما امکان می دهد از تعمیرات پرهزینه در اثر سهل انگاری جلوگیری کنید.

 

نکته حرفه ای: ماشین خود را نزد یک مکانیک با تجربه ببرید یا میتوانید پیش متخصصین خودرو تبریز اتوسرویس بیایید. مکانیک های ما می توانند با ارائه قیمت های اولیه و تعمیرات با کیفیت، تمامی نیازهای تعمیر و نگهداری خودرو شما را برطرف کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *