مقالات

مشکلات موتور خودرو

مشکلات موتور خودرو

6 دلیل عمده مشکلات موتور خودرو

آیا موتور خودرو شما دچار مشکل شده است؟

احتراق ناقص در موتور خودرو در نتیجه احتراق ناقص (یا احتراق صفر) در یک یا چند سیلندر است. اما برای شما، مشکل معمولاً مشکلاتی ساده مانند لرزش در هنگام کار کردن ماشین است. در خودروهای مدرن، چراغ چک موتور در صورت بروز خطا روشن می‌شود.

اما دقیقاً چه چیزی باعث خرابی موتور می شود؟

و چگونه آن را تعمیر می کنید؟

در این مقاله، شش دلیل متداول روشن نشدن موتور، علائم و نحوه تشخیص و رفع این مشکل را خواهیم خواند.

چرا موتور خودرو درست کار نمیکند؟

دلایل زیادی وجود دارد که موتور شما ممکن است کار درست کار نمیکند – از معیوب بودن سنسور گرفته تا نقص در انژکتور سوخت.

در اینجا برخی از دلایل احتمالی را بررسی میکنیم:

1. مشکلات سیستم جرقه زنی

وقتی اغلب مردم عبارت احتراق ناقص را می شنوند، به فکر شمع های جرقه زنی فرسوده می افتند. با این حال، شمع ها تنها بخشی از سیستم جرقه زنی هستند.

یک سیستم جرقه زنی مدرن معمولی شامل اجزای مختلفی از جمله ماژول کنترل، سنسور موقعیت میل لنگ، بسته های کویل احتراق، بوت شمع، سیم شمع و شمع می باشد.

هر سیلندر احتراق موتور دارای یک بسته کویل احتراق (یا بسته های کویل با دو سیلندر) است که الکتریسیته را به شمع منتقل میکند و سپس مخلوط هوا و سوخت را مشتعل می کند.

مشکلات مربوط به هر یک از این اجزا می تواند منجر به احتراق ناقص شود.

مشکلات موتور خودرو

2. مشکلات انتقال هوا و سوخت

سیستم سوخت، سوخت موتور را ذخیره کرده و به موتور منتقل میکند که توسط شمع ها مشتعل می شود.

پمپ، بنزین را از باک سوخت گرفته و به انژکتورهای سوخت می رساند. بنزین قبل از رسیدن به انژکتورهای سوخت از خطوط سوخت و فیلتر سوخت عبور می کند.

هوا و سوخت در داخل محفظه احتراق مخلوط شده و توسط دوشاخه مشتعل می شوند. انفجار حاصل، موتور را به حرکت در می آورد و نیروی چرخشی لازم برای به حرکت درآوردن ماشین شما را ایجاد می کند.

اما گاهی اوقات، گرفتگی انژکتور سوخت، پمپ بنزین، فیلتر سوخت، یا نشتی خلاء در خطوط سوخت می‌تواند مخلوط شدن هوا و سوخت را با مشکل روبه رو کند که این مشکل می تواند باعث فشار سوخت پایین شود و در نتیجه موتور خاموش شود.

3. مشکلات تجهیزات انتشار

علاوه بر مبدل کاتالیزوری، خودروهای مدرن دارای مجموعه ای از تجهیزات آلاینده هستند تا میزان آلودگی منتشر شده در جو را به حداقل برسانند که شامل سنسورهای اکسیژن، سیستم گردش مجدد گازهای خروجی (EGR) و سیستم تهویه مثبت میل لنگ (PCV) است.

در برخی موارد، مشکلات مربوط به یکی از این تجهیزات آلایندگی می‌تواند ترکیب هوا و سوخت موتور را به اندازه‌ای تغییر دهد که باعث احتراق ناقص شود.

4. مشکلات مکانیکی موتور

گاهی اوقات یک مشکل مکانیکی موتور می تواند باعث خرابی مکانیکی موتور شود.

هر سیلندر داخل محفظه احتراق حاوی پیستونی است که مخلوط سوخت هوا را برای احتراق کامل فشرده می کند. هنگامی که پیستون به سمت بالا حرکت می کند، سیلندر باید کاملاً بسته بماند تا فشرده سازی کافی ایجاد شود.

مشکلات داخلی موتور که از آب بندی صحیح سیلندر جلوگیری می کند، می تواند منجر به از دست دادن تراکم و ایجاد یک خطای مکانیکی شود.

5. مشکلات سنسور و ماژول

وسایل نقلیه مدرن حاوی چندین سنسور هستند که PCM (ماژول کنترل نیرومحرکه) از آنها برای کنترل عملکردهای حیاتی مانند تحویل سوخت، فشار سوخت، زمان جرقه و غیره استفاده می کند.

به این ترتیب، مشکلات حسگر به راحتی می تواند منجر به خاموش شدن موتور شود. همچنین، مشکل خود PCM می تواند باعث خرابی شود.

6. مشکلات مدار

تمام دستگاه های مدیریت موتور ورودی و خروجی (مانند سنسورها، بسته های کویل احتراق و غیره) از طریق مدارهای الکتریکی به هم متصل می شوند. مشکلات موجود در این مدارها، مانند سیم‌کشی آسیب‌دیده یا شل شدن اتصال، می‌تواند باعث خاموشی موتور شود.

چه علائمی در مشکلات موتور خودرو بروز می کند؟

در اینجا برخی از علائم رایجی که ممکن است متوجه آنها شوید آورده شده است:

الف. از دست دادن قدرت

در حین رانندگی، یک اشتباه می تواند باعث از دست دادن متناوب موتور شود، یا با فشار دادن دریچه گاز، فاصله ی کوتاهی در شتاب گیری احساس خواهید کرد.

ب. تکان ها یا ارتعاشات

یک سیلندر خراب می تواند تعادل موتور را از بین ببرد و باعث ایجاد لرزش شود. از آنجایی که موتور دچار اختلال می شود و قدرت خود را از دست می دهد، ممکن است به شدت تکان بخورد یا لرزش داشته باشد.

ممکن است به نظر برسد که وسیله نقلیه شما در بیشتر مواقع عادی کار می کند، اما ممکن است هنگام توقف یا به محض استارت زدن خودرو، در حالت بیکار با مشکل مواجه شود.

مشکلات موتور خودرو

صدای خاموش شدن موتور خودرو چگونه است؟

هنگامی که یک خطا رخ می دهد، ممکن است متوجه صدای عجیبی از موتور شوید. حتی می توانید این صدا را از داخل یا خارج خودرو و یا از اگزوز بشنوید.

متداول‌ترین توصیف‌ها در مورد احتراق ناقص موتور، صدایی مانند ترکیدن، عطسه، کوبیدن، انفجار است و معمولاً زمانی که موتور بین 1500 تا 2500 دور در دقیقه می چرخد، شنیده می شود.

این صدا زمانی خارج می شود که سوخت نسوخته از سیلندر در حال احتراق، ناقص خارج می شود که این مشکل باعث می شود که از طریق سیستم اگزوز انجار اتفاق بیوفتد.

آیا ماشین شما نیاز به تعمیر دارد؟ تعمیر خودرو خود را به ما بسپارید! با تیم ماهر و متخصص تبریز اتوسرویس، ماشین شما در کمترین زمان ممکن تعمیر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *