مقالات

چگونه باتری ماشین خود را حفظ کنیم؟

چگونه باتری ماشین خود را حفظ کنیم؟

وسایل نقلیه امروزی آنقدر پیچیده شده اند که گاهی اوقات متوجه مشکل آن نمیشویم تا زمانی که ماشین روشن نمیشود. زمانی که از خودرویی که روشن نمیشود صحبت میکنیم، غالبا به سیستم الکتریکی، مانند باتری مشکوک می شویم. بدترین بخش ماجرا این است که هر گونه خرابی هایی که به سیستم الکتریکی مربوط می شود و معمولاً نیاز به تماس با امداد خودرو دارد! چراکه شخص خود نمیتواند این مشکل را حل کند. ما اینجاییم که بگوییم شما میتوانید با برخی راهکارهای پیشگیرانه از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. برای آشنایی با باتری خودرو و سیستم الکتریکی خودرو و نحوه مراقبت از آن، ادامه مطلب را بخوانید.

 

سیستم الکتریکی وسیله نقلیه شما چیست و چگونه کار می کند؟

سیستم الکتریکی کاری بیشتر از روشن کردن وسیله نقلیه شما و روشن نگه داشتن آن انجام می دهد. در واقع همه چیز از سیستم گرمایش و تهویه مطبوع گرفته تا چراغ ها، قفل ها، پنجره ها، رادیو و غیره بر عهده ی سیستم الکتریکی خودرو است.

در اینجا به قسمت های این سیستم اشاره میکنیم:

باتری ماشین : بدون باتری ماشین، هیچ چیز کار نخواهد کرد. باتری خودرو همراه با استارت کار می کند. پس از شروع، دینام کار را به دست می گیرد. هنگامی که باتری ضعیف باشد و یا تمام شده باشد، جریان الکتریکی کافی برای راه اندازی خودرو وجود نخواهد داشت. ممکن است صدای “کلیک-کلیک ” یا صدای بسیار ضعیفی از لنگ زدن موتور بشنوید و بعد هیچ اتفاقی نیفتد. نکته جالب در مورد باتری این است که قابل شارژ است. به همین دلیل است که می تواند تا 4 یا 5 سال هم دوام بیاورد.

استارت : هنگامی که کلید را در احتراق می چرخانید، باتری جریان الکتریکی ایجاد می کند که استارت را درگیر می کند. سپس استارت میل لنگ را می چرخاند که هوا را به موتور برساند و بتوان از آن در فرآیند احتراق استفاده کرد.

دینام : اکنون که موتور در حال کار کردن است، دینام قدرت را به دست می گیرد و نیروی تمام اجزای الکتریکی را تامین می کند. دینام همچنین باتری را شارژ می کند تا بتواند در دفعات بعدی که نیاز به استارت زدن ماشین خود دارید، جریان الکتریکی مناسبی تولید کند.

چگونه باتری ماشین خود را حفظ کنیم؟

 

مراحل نگهداری از سیستم الکتریکی ماشین شما

برای اینکه سیستم الکتریکی خودرو خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید، نکات زیر را رعایت کنید:

به طور دوره ای باتری و کابل های باتری را بررسی و تمیز کنید.

اگر تا به حال به زیر کاپوت ماشین خود نگاه کرده باشید، ممکن است متوجه تجمع (یا خوردگی) سفیدی در اطراف پایه ها و کابل های باتری شده باشید. این طبیعی است، اما این خوردگی ها باید از باتری پاک شود. مایعات خاصی برای تمیز کردن باتری وجود دارد که می توانید از آنها برای تمیز کردن خوردگی استفاده کنید.

به تسمه محرک نگاهی بیندازید تا ببینید آیا علائمی از ترک، خشکی یا لعاب وجود دارد یا خیر.

در حین بازرسی تسمه محرک، باید مطمئن شوید که کشش درست است.

 

تعویض دوره ای باتری مهم است!

باتری وسیله نقلیه شما طوری طراحی شده است که بین 3 تا 5 سال دوام می آورد. مدت زمان واقعی به مقدار باری که روی باتری قرار می گیرد بستگی دارد.

هنگامی که ماشین خود را خاموش می کنید، مطمئن شوید که چراغ ها، رادیو و کولر یا بخاری را نیز خاموش کرده اید. هنگامی که خودرو را روشن می کنید، این قطعات بار اضافی روی باتری هستند!

چگونه باتری ماشین خود را حفظ کنیم؟

علائم باتری ماشین یا مشکل سیستم الکتریکی

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر به تعمیر باتری یا سیستم الکتریکی جدید نیاز است:

ماشین روشن نمی‌شود، در هنگام چرخاندن موتور ضعیف به نظر می‌رسد یا در لنگ زدن موتور مشکل دارد.

چراغ های داشبورد و چراغ های داخلی به درستی روشن نمی شوند.

هنگام رانندگی در شب، متوجه می شوید که چراغ های جلو یا چراغ های ترمز در هنگام رانندگی آهسته یا در حال بیکار بودن کم نور می شوند.

وقتی دمنده کولر یا بخاری را روشن می کنید و هیچ اتفاقی نمی افتد.

متوجه بوی سوختگی از عایق پلاستیک یا الکتریکی می شوید.

توجه: اگر این اتفاق افتاد، فوراً با مکانیک تماس بگیرید !

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *