مقالات

سیستم ترمز خودرو

سیستم ترمز خودرو

در مواقعی که در حال رانندگی هستید و اتفاقی می افتد، ترمزها ممکن است اصلی ترین چیزی باشد که جان شما را نجات می دهد. مفهوم اصلی سیستم ترمز خودرو ساده است. هنگامی که یک خودرو در حال حرکت است، ترمزها از اصطکاک برای کاهش سرعت و در نهایت متوقف کردن خودرو استفاده می کنند. نکات زیادی در مورد تعمیر و نگهداری ترمز خودرو وجود دارد. ما در این مطلب به نحوه نگهداری از سیستم ترمز خودرو خواهیم پرداخت.

ترمزها از اصطکاک برای کاهش سرعت استفاده می کنند. چرخ دارای انرژی به شکل حرکت است. ترمزها اصطکاک ایجاد می کنند و انرژی گرمایی ایجاد می کنند. هنگامی که تمام انرژی حرکت به گرما تبدیل می شود، ماشین شما متوقف می شود.

 

سیستم ترمز خودرو شما چگونه کار می کند

اجزای متعددی وجود دارد که سیستم ترمز خودرو را تشکیل می دهد. این شامل پدال ترمز، خطوط ترمز، سیلندر اصلی ترمز، کالیپرهای ترمز، لنت ترمز، و روتور ترمز است. وقتی روی پدال ترمز پا می گذارید، نیرو از طریق خطوط ترمز به سیلندر اصلی ترمز منتقل می شود. این مولفه نیروی پدال را به فشار هیدرولیک تبدیل می کند و سپس به کالیپرهای ترمز فرستاده می شود.

کالیپرهای ترمز حاوی پیستون هایی هستند که با فشار هیدرولیک به بیرون رانده می شوند. این پیستون ها سپس به لنت های ترمز که در دو طرف روتور ترمز قرار دارند، فشار وارد می کنند. اصطکاک ایجاد شده در اثر فشار دادن لنت های ترمز به روتور باعث کاهش سرعت خودرو و در نهایت توقف می شود.

سیستم ترمز هر خودرو دارای یک سیستم ترمز ضد قفل (ABS) است که به جلوگیری از قفل شدن چرخ ها در هنگام ترمز اضطراری کمک می کند. سنسورهای ABS روی هر چرخ زمانی را تشخیص می‌دهند که چرخی در شرف قفل شدن است و برای جلوگیری از لغزش چرخ، ترمزها را برای مدت کوتاهی رها می‌کند.

سیستم ترمز یکی از ویژگی های ایمنی ضروری در خودروی شما است و برای اطمینان از عملکرد صحیح آن، نگهداری از آن بسیار مهم است. ترمزهای خود را به طور مرتب بررسی کنید، لنت و روتور خود را در صورت نیاز تعویض کنید، و مایعات را شستشو دهید/پر کنید تا ترمزها به درستی کار کنند.

سیستم ترمز خودرو

روش های رایجی که به سیستم ترمز شما آسیب می رساند

اگرچه ترمزهای شما به مرور زمان فرسوده می‌شوند، اما اشتباهات خاصی وجود دارد که می‌تواند باعث شود این اتفاق زودتر رخ دهد. به عنوان یک مالک خودرو، دانستن و آگاهی از این چندین روش رایج که می تواند به سیستم ترمز شما آسیب برساند و به طور بالقوه ایمنی شما را در جاده ها به خطر بیندازد، مهم است.

 

  1. رها کردن ترمز

هنگامی که به طور مداوم یا بیش از حد به ترمزهای خود فشار می آورید بدون اینکه آنها را کاملاً رها کنید، ترمزهای خود را تضعیف میکنید. انجام این کار در واقع می تواند باعث سایش بیش از حد لنت ها و روتورهای ترمز شما شود که می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد شده و باعث کاهش کارایی ترمزها و افزایش خطر خرابی ترمز شما می شود.

 

  1. بار بیش از حد وسیله نقلیه

وزن اضافی می تواند سایش لنت و روتور ترمز را افزایش دهد که به این معنی است که آنها سریعتر از حد معمول فرسوده می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد، لنت و روتور ترمز خود را بیشتر تعویض می کنید. به غیر از این مشکل، بارگذاری بیش از حد خودرو نیز می تواند منجر به کاهش قدرت ترمز و گرم شدن بیش از حد آن شود.

 

  1. بی توجهی به نگهداری

نگهداری از ترمز به اندازه حفظ ظاهر خودروی شما در بیرون مهم است. هنگامی که نتوانید لنت ترمز فرسوده، روتور ترمز یا روغن ترمز را تعویض کنید، سیستم ترمز شما کارایی کمتری خواهد داشت.

 

  1. رانندگی پرخاشگرانه

شتاب گیری مداوم و ترمز شدید، مانند ترافیک توقف و حرکت، می تواند فشار بیشتری به ترمزهای شما وارد کند و باعث فرسودگی سریع تر آنها شود. از علائم جاده، چراغ های راهنمایی و سایر قوانین خیابان پیروی کنید تا از ترمزهای خود کمتر استفاده کنید.

 

  1. استفاده از قطعات ترمز بی کیفیت

اگر از لنت ترمز، روتور یا سایر اجزای ارزان قیمت یا کم کیفیت در سیستم ترمز خود استفاده می کنید، تعجب نکنید که چرا آنها با استفاده زیاد سریع تر فرسوده می شوند یا از کار می افتند. استفاده از محصولات بی کیفیت می تواند منجر به خرابی ترمز شود.

 

  1. نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده

صدای جیر جیر، ساییدن، یا سایر صداهای غیرمعمول، و همچنین پدال ترمز نرم یا اسفنجی، ممکن است نشان دهنده مشکل در ترمز شما باشد. نادیده گرفتن این علائم هشدار دهنده می تواند منجر به یک موقعیت خطرناک در جاده شود. هنگامی که متوجه هر یک از این علائم شدید، با تعمیرگاه ترمز خودکار نزدیک خود تماس بگیرید و با یک تکنسین حرفه ای مشورت کنید.

سیستم ترمز خودرو

به عنوان صاحب خودرو، نگهداری از خودروی شما امری مسلم است. با این حال، این فقط به شستن ماشین شما یا ارتقاء اثاثه یا لوازم داخلی اشاره نمی کند، بلکه به حفظ اجزایی که دیده نمی شوند اما برای ایمنی شما در جاده بسیار مهم هستند، اشاره دارد.

بازرسی منظم، تعویض منظم لنت ترمز، استفاده از لنت ترمز باکیفیت، چک کردن منظم روغن ترمز، تخلیه ترمز، تمیز نگه داشتن روتورها، پرهیز از بار بیش از حد خودرو، استفاده صحیح از ترمز، اجتناب از ترمز شدید و نادیده نگرفتن هیچ مشکلی، نکات ضروری برای حفظ سیستم ترمز ماشین شما هستند.

شما برای اطمینان از صحت و سلامت ترمز خودرو خود میتوانید به مکانیک و تعمیرگاه های خودرو معتبر مراجعه کنید. تبریز اتوسرویس میتواند در این زمینه به شما کمک کند!

برای ارتباط با ما تماس بگیرید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *