مقالات

افزایش طول عمر خودرو

چگونه میتوان طول عمر خودرو را افزایش داد؟

تعویض خودرو در حال حاضر ممکن است گران باشد. بنابراین به جای پرداخت هزینه ی کلان برای تعویض خودرو، بهتراست تنها با یک سری هزینه ها جلوی خسارات گرفته شود و باعث افزایش طول عمر خودرو شما شود.

در این مقاله قصد داریم چند راهکار ساده برای افزایش طول عمر خودرو را به شما ارائه دهیم پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

باتری ماشین خودر را چک کنید

اگر برای مدت طولانی از خودروی خود استفاده نکنید، باتری آن تحلیل رفته و خالی می شود.

در صورتی که ماشین شما برای مدت طولانی در گاراژ رها شده است، از یک شارژر قطره ای برای شارژ نگه داشتن باتری استفاده کنید. همچنین اگر به نظر می رسد شارژ کمتری نسبت به معمول نگه می دارد، از دستگاه تهویه کننده باتری استفاده کنید.

اگر باتری ماشین شما خالی می شود، با استارت زدن ماشین فشار بیشتری بر باتری وارد می کنید و ممکن است به سیستم مدیریت موتور و سایر لوازم الکترونیکی ظریف آسیب برسانید: افزایش فرسودگی مضاعف.

برای مراقبت از باتری خود بدون شارژر قطره ای، باید سعی کنید در صورت امکان حداقل هفته ای یک بار با ماشین خود رانندگی کنید.(به خصوص در زمستان)

 

فیلترها را مرتباً عوض کنید

فیلتر روغن و فیلتر هوای خودروی شما به مرور زمان مسدود می شوند، بنابراین مهم است که آنها را مرتباً تعویض کنید.

فیلترها باید به عنوان بخشی از سرویس برنامه ریزی شده خودرو جایگزین شوند، اما هر دو، کار نسبتاً ساده ای هستند – به خصوص تعویض فیلتر هوا – بنابراین ممکن است بخواهید خودتان این کار را انجام دهید.

شما اغلب می توانید عمر فیلتر هوا را با شستن آن نیز افزایش دهید. برای مشاوره در مورد تمیز کردن فیلتر و تعویض آن به کتابچه راهنمای خود مراجعه کنید و حتما از قطعات اصلی استفاده کنید. فیلترهای ارزان و بی کیفیت می توانند در طولانی مدت به موتور شما آسیب بزنند. برای خرید محصولات خودرویی با کیفیت میتوانید به فروشگاه تبریز اتوسرویس مراجعه کنید.

 

در بیشتر موارد به آرامی رانندگی کنید

با آرام رانندگی کردن، فرسودگی قطعات را کاهش می دهید و باعث می شوید سوخت شما بیشتر شود. موارد ساده ای مانند استفاده نرم از فرمان، گیربکس و پدال ها، همراه با نگاه به جلو برای کاهش نیاز به ترمز ناگهانی، کلیدی هستند.

طبق گفته ها و تحقیقات اگر دور موتور خود را به طور کامل بچرخانید، رسوبات کربن می تواند ایجاد شود. همچنین سوپاپ ها، منیفولد ورودی و سایر قسمت ها را آلوده کنند، کارایی را کاهش داده و باعث احتراق ناقص شود.

بنابراین باید اجازه دهید موتورتان حداقل هر چند صد مایل یک بار به سمت خط قرمز بچرخد – اما فقط زمانی که روغن گرم است و در جاده‌ای آرام هستید.

خودروهای دیزلی همچنین ممکن است با فیلترهای ذرات دیزلی مسدود شده (DPF) که برای به دام انداختن آلاینده های مضر اگزوز طراحی شده اند، مشکل داشته باشند.

 

از تهویه درست استفاده کنید

حتی سیستم های تهویه مطبوع به طور اجتناب ناپذیری به مرور زمان گاز را نشت می دهند، به خصوص اگر به طور منظم از آنها استفاده نشود.

خاموش کردن سیستم تهویه ممکن است باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شود، اما عواقبی نیز به دنبال دارد بنابراین گاهی اوقات باید اجازه دهید دریچه های هوای شما در زمستان نیز سرد شوند.

 

شمع ها را تعویض کنید

با پیچیده تر شدن ماشین ها، بنظر می رسد رانندگان تمایل کمتری به انجام خدمات خود دارند.

با این حال، تعویض شمع‌ها و سرنخ‌های پر فشار یکی دیگر از کارهای ساده‌ای است که می‌توانید برای بهینه‌سازی عملکرد موتور خود انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که همیشه باید از قبل کتابچه راهنمای وسیله نقلیه خود را چک کنید و به برنامه خدمات پایبند باشید.

هنگام بازرسی شمع، بررسی کنید که ؛

یک الکترود و عایق قهوه ای روشن داشته باشد

هیچ نشانه ای از ذوب شدن وجود ندارد

هیچ نشانه ای از سایش یا رسوب وجود ندارد.

شمع در شرایط نامناسب یا نشان دهنده سایش در طول زمان است و نیاز به تعویض دارد و یا می تواند نشاندهنده ی وضعیت موتور شما باشد.

اگر دوشاخه نسبتاً سالم باشد و شکاف قابل توجهی بین الکترود و عایق ایجاد کرده باشد، آنگاه می‌تواند نشانه‌ای از عملکرد ضعیف موتور باشد. در این صورت توصیه میشود به تعمیرگاه خودرو سر بزنید.

اگر لیدها دارای ترک هستند یا علائم فرسودگی زیاد را نشان می دهند، باید تعویض شوند. توصیه می کنیم برای انجام این کار به یک تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید.

این نکته در مورد خودروهای دیزلی صدق نمی کند زیرا آنها از شمع استفاده نمی کنند.

 

مایعات را به طور منظم پر کنید

مایعات مایه حیات خودرو شما هستند و توجه نداشتن به آنها ممکن است عواقب ناگواری داشته باشد.

روغن موتور و روان کننده های خودرو خود را هر دو هفته یک بار با باز کردن درب موتور (در حالی که ماشین روی زمین صاف قرار دارد) و میله اندازه گیری را بردارید. آن را با یک پارچه پاک کنید و سپس آن را آغشته کنید. هنگامی که بیرون می آید، سطح روغن باید بین حداقل و حداکثر نشانگر باشد – و اگر ماشین شما موتور بنزینی دارد، رنگ آن زرد مایل به قهوه ای روشن باشد.

روغن تیره و کثیف باید تعویض شود. با این حال، روغن موتور دیزل دوده را به عنوان بخشی از فرآیند احتراق معمولی جمع می‌کند، بنابراین روغن تیره دلیلی برای هشدار در خودروهای دیزلی نیست.

سایر قسمت‌هایی که باید هر دو هفته یکبار بررسی شوند عبارتند از: مخزن خنک‌کننده، که باید با 50 درصد آب مقطر و 50 درصد ضد یخ پر کنید، و بطری شیشه‌شوی شیشه جلو.

شما میتوانید بهترین و با کیفیت ترین محصولات خودرویی خود را از فروشگاه ما بصورت آنلاین و یا بصورت حضوری از تبریز اتوسرویس با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

 

لاستیک های خود را چک کنید

مسلماً لاستیک‌ها مهم‌ترین ویژگی ایمنی خودروی شما هستند.  اغراق نیست اگر بگوییم که بررسی منظم آن‌ها – حدود یک بار در هفته – می‌تواند جان شما را نجات دهد. همچنین  می تواند باعث افزایش طول عمر خودرو شما شود.

لاستیک های کم باد نیز مصرف سوخت را افزایش می دهند، بنابراین برای صرفه جویی در هزینه، فشارهای توصیه شده در کتابچه راهنمای خودروی خود را بالا نگه دارید.

به یاد داشته باشید، فشار تایر ممکن است برای لاستیک های جلو و عقب متفاوت باشد. برخی از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند تایرهای خود را بچرخانید (یعنی لاستیک‌های جلو را به عقب و برعکس تعویض کنید) تا ساییدگی و عمر لاستیک را افزایش دهید.

با این حال، به منظور ایمنی، توصیه می‌کنیم از لاستیک‌هایی که کمتر فرسوده‌تر هستند در اکسل عقب استفاده کنید. زیرا کنترل از دست دادن چسبندگی جلو (کم فرمان) بسیار آسان‌تر از لغزش‌های عقب (بی فرمانی) است.

 

برنامه خدمات را رعایت کنید

سرویس دهی منظم برای نگه داشتن خودروی شما در بهترین حالت و افزایش عمر آن حیاتی است.

فواصل خدمات بر اساس زمان یا مایل های پیموده شده است – برای مثال یک بار در سال یا هر 10000 مایل.

بسیاری از خودروهای مدرن دارای چراغ های هشدار بر روی داشبورد هستند تا در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری به شما هشدار دهند.

سرویس جزئی شامل تعویض روغن و فیلتر روغن و تعویض سایر مایعات در صورت لزوم می باشد.

تعداد کارهایی که حتی در یک سرویس جزئی گنجانده شده است متعدد است، ولی اغلب شامل بررسی نشت روغن و مایعات، فشار و وضعیت لاستیک ها، انتشار بیش از حد اگزوز، سایش ترمز، و عملکرد صحیح فرمان، گیربکس، کلاچ و… است.

 

وزن خودرو را کم نگه دارید

سازندگان موتور به طور مداوم به دنبال راه هایی برای کاهش وزن وسایل نقلیه برای افزایش مایل در هر گالن و برآوردن الزامات آلایندگی هستند.

بنابراین بسیار منطقی است که وزن حمل شده توسط ماشین خود را تا حد امکان به حداقل برسانید.

یک راه حل عملی به سادگی حذف هر گونه اشیاء غیر ضروری از خودرو است.

 

از ترمز برای کاهش سرعت به جای تعویض دنده استفاده کنید

ترمز موتور یا تعویض دنده برای کاهش سرعت می تواند به پیشرانه شما، به خصوص کلاچ و گیربکس آسیب برساند.

استفاده از دنده برای ترمز در هنگام سفر، به خصوص در سرعت های بالاتر، می تواند طول عمر موتور شما را کاهش دهد. اگر چند دنده را پایین بیاورید، آسیب حتی بدتر خواهد شد. پدال‌های ترمز بهترین گزینه برای جلوگیری از آسیب به گیربکس و افزایش طول عمر خودرو شما هستند.

 

سطح بنزین را کنترل کنید

هنگامی که بنزین شما کم می شود، پمپ بنزین شما از هوا، زباله ها و رسوبات موجود در پایین باک بنزین برای تامین انرژی خودروی شما استفاده می کند.

مواد ناخواسته می توانند سیستم را مسدود کرده و در نهایت پمپ و فیلترهای شما را خورده و به طور بالقوه سوخت را مسدود کرده و از روشن شدن خودرو جلوگیری کنند.

دارندگان خودروهای دیزلی باید به ویژه مراقب سطح سوخت پایین باشند. زیرا انژکتورهای قدرتمند در موتورهای آنها مقدار زیادی هوا را به داخل سیستم می‌کشند که می‌تواند از واژگونی موتور جلوگیری کند.

افزایش طول عمر خودرو

در انتهای متن لازم است مجدد ذکر کنیم که شما میتوانید با هزینه های کمتر و سرویس های دوره ای منظم و خرید محصولات خودرویی با کیفیت از وارد شدن خسارات بیشتر به خودروی خود جلوگیری کنید. همچنین طول عمر خودروی خود را افزایش دهید. تبریز اتوسرویس میتواند در این زمینه به شما کمک کند برای راهنمایی های بیشتر میتوانید با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *