مقالات

چراغ چک موتور

چراغ چک موتور

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چکار باید انجام داد؟

وقتی چراغی روی داشبوردتان روشن می‌شود، همیشه به فکر می افتید که علت روشن شدن آن چیست و آیا باید نگران آن شد یا خیر؟!

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد چراغ چک موتور بدانید را توضیح می‌دهیم – معنی آن، نحوه تعمیر آن.

چراغ چک موتور به چه معناست؟

چراغ چک موتور یا چراغ نشانگر خرابی معمولاً به این معنی است که خودروی شما با مشکل موتور مواجه است. اما ممکن است به دلایل مختلفی، از یک درپوش گاز شل ساده گرفته تا مبدل کاتالیزوری بد جدی‌تر، این چراغ روشن شود.

علاوه بر این، آنچه باعث روشن شدن چراغ چک می شود بر اساس سال، ساخت و مدل خودرو متفاوت است.

به عبارت دیگر، بدون انجام کار تشخیصی نمی توان دقیقاً دلیل روشن شدن چراغ موتور را بیان کرد.

رنگ های چراغ چک موتور به چه مواردی اشاره دارد؟

نور یکدست زرد/کهربایی: نشان دهنده مشکل نچندان جدی است

نور چشمک زن یا قرمز: نشان دهنده یک مشکل شدید که نیاز به رسیدگی فوری دارد

نکته اصلی این است که شما همیشه باید خودروی خود را عیب یابی و تعمیر کنید، صرف نظر از اینکه چراغ چک موتور ثابت یا چشمک زن است.

زمانی که چراغ چک موتور روشن می شود، چه باید کرد؟

اگر چراغ چک موتور شما در حین رانندگی ناگهان روشن شد؛

ابتدا آرام باشید و به صداها و ریتم ماشین توجه کنید. به عنوان مثال، توجه داشته باشید که آیا در موتور احساس ضعف یا کندی می کنید و یا آیا صداهای عجیب و غریب شنیده می شود یا خیر. گاهی اوقات، خودروی شما بلافاصله وارد حالت “لنگ زدن” می شود، جایی که قطعه ی ماژول به طور خودکار برخی از لوازم جانبی جزئی را خاموش می کند و سرعت شما را محدود می کند. به این ترتیب موتور قدرت کمتری ایجاد می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.

آهسته برانید و خود را به نزدیکترین مرکز خدمات یا کارشناس تعمیر خودرو برسانید.

اگر چراغ چک موتور چشمک زن دارید، سعی کنید یک مکان امن برای توقف پیدا کنید. عجله نکنید، زیرا می خواهید از ایجاد فشار بر روی موتور جلوگیری کنید. هنگامی که وسیله نقلیه خود را پارک کردید، موتور را خاموش کنید و به مکانیکی خبر دهید.

چراغ چک موتور

اما علت روشن شدن چراغ موتور در وهله اول چیست؟

6 دلیل برای اینکه چراغ چک موتور شما ممکن است روشن باشد، وجود دارد؛

چراغ موتور شما به دلایل مختلفی روشن می شود، از سیم های شمع خراب و درپوش گاز شکسته گرفته تا سنسور اکسیژن معیوب. به همین دلیل است که برای تشخیص صحیح مشکل خودروی خود به یک متخصص تعمیر خودرو نیاز دارید.

1. مشکلات موتور

مشکل موتور می تواند باعث روشن شدن چراغ موتور شود. بیشتر این مشکلات مربوط به مصرف ضعیف سوخت است.

فشار بسیار پایین روغن می تواند چراغ نشانگر نقص موتور را روشن کند.

رانندگی با سرعت زیاد برای طولانی مدت یا بکسل مکرر بارهای سنگین

روشن نشدن موتور همچنین می تواند منجر به چشمک زدن چراغ چک موتور شود.

2. مشکلات انتقال

گیربکس ماشین شما قدرت موتور را دستکاری می کند و آن را به چرخ های محرک منتقل می کند. از آنجایی که گیربکس و موتور با هم کار می کنند، مشکل انتقال (مانند گیربکس لغزش) می تواند باعث بازده سوخت ضعیف شود.

بنابراین، اگر ماژول کنترل مشکلی در گیربکس تشخیص دهد، چراغ موتور سرویس را فعال می کند.

3. تجهیزات انتشار معیوب

وسایل نقلیه مدرن دارای تجهیزات آلایندگی زیادی مانند سیستم گردش گازهای خروجی اگزوز، مبدل کاتالیزوری و سیستم انتشار تبخیری هستند. این قطعات به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش مصرف سوخت کمک می کنند.

مسائل ساده ای مانند شل بودن درپوش بنزین یا درپوش بنزین می تواند باعث روشن شدن چراغ موتور خودرو شما شود. درپوش معیوب گاز باعث خروج بخارات سوخت از مخزن سوخت می شود و در نتیجه مصرف سوخت ضعیفی به همراه دارد.

به غیر از درپوش گاز شکسته، شیر تصفیه کنستر معیوب نیز می تواند باعث خروج بخارات سوخت از مخزن و روشن شدن چراغ چک موتور شود.

4. مشکلات سیستم جرقه زنی

سیستم جرقه زنی شامل همه چیزهایی است که برای احتراق مخلوط هوا و سوخت در داخل موتور لازم است. مشکلاتی مانند فرسوده بودن سیم پیچ احتراق یا سیم های معیوب شمع باعث روشن شدن چراغ موتور می شود.

شمع معیوب از روشن شدن موتور شما جلوگیری می کند یا باعث خاموش شدن ناگهانی آن می شود. اگر مراقب نباشید، ممکن است در نهایت با یک موتور خاموش مواجه شوید.

5. ماژول ها و سنسورهای معیوب

بخش کنترل موتور شما (ECU) از چندین سنسور استفاده می کند. مشکلات حسگرها، مانند شل بودن سیم‌کشی سنسور اکسیژن، گرفتگی سنسور جریان هوا یا معیوب بودن سنسور اکسیژن، می‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک‌موتور شود.

6. گرم شدن بیش از حد

اگر مایع خنک‌کننده موتور برای مدتی تعویض نشده باشد، می‌تواند ترموستات موتور را تخریب کرده و منجر به گرم شدن بیش از حد شود. در چنین مواقعی چراغ چک موتور شما روشن می شود و دماسنج روی داشبورد شما افزایش می یابد.

هنگامی که این اتفاق افتاد، بلافاصله رانندگی را متوقف کنید.

چراغ چک موتور

تشخیص چراغ چک موتور

هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود، رایانه خودروی شما کد خطای تشخیص مربوطه (DTC) را در حافظه خود ذخیره می کند. فهمیدن اینکه چراغ چک موتور چه معنایی دارد می تواند سخت باشد، بنابراین بهتر است ماشین خود را به مرکز خدمات ببرید تا اینکه خودتان آن را انجام دهید.

مکانیک شما یک ابزار اسکن OBD را برای بازیابی کد خطا وصل می کند.

مکانیک از کدهای موتور به عنوان نقطه شروع برای عیب یابی و انجام تست های تشخیصی اضافی برای تعیین مشکل استفاده می کند.

به عنوان مثال، کد خطای P0300 نشان دهنده اشتعال ناقص موتور در بیش از یک سیلندر است. مکانیک شما باید بازرسی های بیشتری را برای تأیید کدها و تعمیر آنها انجام دهد. علل معمولی برای چنین کدهایی عبارتند از: سیم های شمع معیوب، سنسور O2 بد، سنسور جریان هوای جرم شکسته یا مبدل کاتالیزوری معیوب.

پس از رفع مشکل، چراغ چک موتور باید به طور خودکار خاموش شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *